į pradžią
 
 
 
 
 
Kiek skirs žemės ūkiui: biudžetas naujas, problemos – tos pačios

2022-11-03

Į parlamentinį Kaimo reikalų komitetą atkeliavęs 2023 m. valstybės biudžeto projektas sukėlė nemažai diskusijų. Kiek bus skirta žemės ūkiui? Problemų daug, o pinigų, akivaizdu, viskam neužteks. Kone kasmet svarstant kitų metų biudžeto projektą, žemės ūkyje ypač pasigendama papildomų lėšų melioracijai, nuolat keliamas ir savivaldybių žemės ūkio skyrių specialistų atlyginimo klausimas, finansavimo stinga ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) bei kitų įstaigų darbuotojų atlyginimų fondui.

Skaitykite daugiau: 

 
 

REGISTRACIJA Į ŠVENTĘ METŲ ŪKIS 2022 lapkričio 18 d. 19 val Viešvėnų kultūros centre

 

 
 

Geriausi 2022 m. ekologinės gamybos ūkio nugalėtojai. Sveikiname.

 

 
 
Gaišenų tvarkymą valstybė pamiršo

2022-10-19

Valstybei neskiriant pakankamai lėšų gyvulių gaišenų utilizavimo subsidijoms, gerokai pakilo jų tvarkymo paslaugų įkainiai – ūkininkai pasijuto įsprausti į kampą: norėdami pagal nustatytus reikalavimus tvarkyti gaišenas, jie turi mokėti keletą kartų brangiau.

Skaitykite plačiau

 
 
Ministro K. Navicko susitikime su Telšių rajono ūkininkais – dėmesys Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginiam planui

2022-10-17

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas ir viceministras Egidijus Giedraitis susitikime su Telšių rajono ūkininkais pristatė Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginį planą ir atsakė į žemdirbių klausimus.

Susitikime diskutuota, kaip ūkininkai efektyviau galėtų pasinaudoti Strateginiame plane numatytomis priemonėmis, kaip geriausiai būtų spręsti daugiamečių pievų ir ganyklų išsaugojimo klausimus. Taip pat kalbėta apie problemas, diegiant atsinaujinančios energetikos projektus.

 

Skaitykite plačiau

 
 
Pradedami skolinti 31 mln. eurų dėl karo Ukrainoje sunkumų patiriantiems ūkiams

2022-10-13

 

UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondas (ŽŪPGF) per atrinktus pirmuosius finansų tarpininkus pradeda teikti lengvatines paskolas apyvartiniam kapitalui finansuoti pagal skatinamąją finansinę priemonę ūkio subjektams, Rusijos agresijos prieš Ukrainą laikotarpiu susiduriantiems su likvidumo problemomis. Lengvatinės paskolos bus teikiamos iki 2022 m. gruodžio 31 d., o joms teikti numatoma skirti 31 mln. eurų.

Potencialūs paskolų gavėjai jau gali kreiptis į finansų tarpininkus dėl lengvatinių paskolų. Informacija apie finansų tarpininkų atranką ir jų sąrašas skelbiami interneto svetainėje garfondas.lt. 

Kaip ir kokiomis sąlygomis yra teikiamos paskolos?

Lengvatinės paskolos teikiamos apyvartiniam kapitalui – pagal šios skatinamosios finansinės priemonės schemą numatytoms išlaidoms – finansuoti ūkio subjektams, kurie po 2022 m. vasario 1 d. dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą patyrė sunkumų, vertinant skubaus padengimo (kritinio likvidumo) rodiklio reikšmę arba apyvartos pokytį.

 

Skaitykite plačiau

 
 
Investuoji – rizikuoji

2022-010-13

Pirmadienį, spalio 10 d., Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje vyko Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (LPGA) ir Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) pasitarimas. Be žemdirbių, renginyje dalyvavo Seimo Kaimo reikalų komiteto ir Ekonomikos komiteto vadovai Viktoras Pranckietis ir Kazys Starkevičius, premjerės patarėjas Ignas Jankauskas, Energetikos (EM) ir Aplinkos (AM) ministerijų atstovai Donata Gipiškienė ir Danas Augutis, Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentas Danas Arlauskas. Pasigesta tik organizatorių kviesto žemės ūkio viceministro Egidijaus Giedraičio. Pranešė, kad labai užsiėmęs. Pasitarimui vadovavo LPGA prezidentas Jonas Vilionis.

 

Skatykite plačiau

 
 
Aplinkos ministerijos kritika: plane pasigenda didesnio indėlio į aplinkosaugą

2022-09-27

Aplinkos ministerija (AM) kritikuoja Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginį planą ir teigia pritarianti ne visiems ten numatytiems sprendimams. Probleminiais taškais įvardijami: pievų atkūrimas, juodasis pūdymas, sprendimas kitąmet taikyti išimtį dėl sėjomainos. AM teigimu, Lietuvos aplinkos būklė nuolat blogėja – nyksta natūralios buveinės (ypač pievų), didėja vandenų tarša, mažėja kraštovaizdžio elementų skaičius ir jų užimamas plotas, didėja erozijos paveikto dirvožemio plotai, mažėja biologinė įvairovė.

Skaitykite daugiau:

 
 
Susitikimas su ŽŪM ministru K.Navicku Telšiuose spalio 14 d.

2022-09-22


Kviečiame  ūkininkus dalyvauti spalio 14 d. 10 val.  konferencijoje "Naujas KPP laikotarpis ir jo įgyvendinimo iššūkiai", kuri vyks Telšių vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminarijoje 5 aukšte, adresu Katedros aikštė 6, Telšiai. 
Konferencijoje dalyvaus žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas. 

Diskutuosime aktualiais ūkininkams klausimais: ekoschemos, parama naujuoju laikotarpiu, problemos, saulės elektrinės, ekologija ir daug daug kitų...
Raginame aktyviai dalyvauti, užduoti klausimus jau iš anksto juos siunčiant sąjungai el paštu telsetrus@gmail.com
Prašome užsiregistruoti, kad nebūtų svečių daugiau nei ūkininkų. 

 

 
 
Diena, kai ministerijoje pirmuoju smuiku griežė žemdirbiai

2022-09-13

 

Penktadienį Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) apsaugos poste nebuvo prašoma pasirašyti žurnale nurodant lankymosi priežastį ir tikslą. Įėjimas buvo laisvas – čia buvo surengtas išplėstinis Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) ir Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) prezidiumų bendras posėdis. Darbotvarkėje – visą žemės ūkio bendruomenę jaudinantys klausimai: dėl Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT), dėl Lietuvos žemės ūkio kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano ir dėl energetinės krizės – kokios Vyriausybės pagalbos gali tikėtis žemdirbiai.

 

Skaitykite daugiau

 
 
RENKAMI GERIAUSI TELŠIŲ RAJONO METŲ ŪKIAI IR ŪKININKAI

2022-09-07

Siekiant išrinkti geriausius Telšių rajono metų ūkius ir paskatinti kitus ūkininkus imtis pažangaus ūkininkavimo, siekti efektyvumo bei ekologinės pusiausvyros, šiemet jau  28 kartą Telšių rajono ūkininkų sąjunga organizuoja konkursą – „Metų ūkis“. Kartu su Telšių rajono ūkininkų sąjungos pirmininke Zita Dargiene, kredito unijos „Germanto lobis“ valdybos pirmininku Vytautu Barsteiga, Žemės ūkio konsultavimo tarnybos Telšių rajono biuro vadove Rima Skiotiene ir Savivaldybės administracijos Kaimo plėtros skyriaus vedėja Vilma Lukoševičiene esame įpareigoti aplankyti ir įvertinti konkurse dalyvaujančius rajono ūkius, kurių šiemet – 10.

 

Konkursas rajone organizuojamas dviem etapais: pirmiausia pagal vertinimo kriterijus seniūnijose išrenkami geriausi ūkiai, padarę didžiausią pažangą per pastaruosius metus, sudaromi aplankytų ūkių sąrašai, po to iš jų išaiškinami geriausi rajono ūkiai. Laimėtojais skelbiami trys ūkiai, rajoninių vertinimo komisijų sprendimu surinkę daugiausiai balų.

 

Skaitykite daugiau

 
 
„Rokiškio sūriui“ jau kirto sąskaitų augimas: turime taupyti, dėl to teko atsisveikinti su darbuotojais

2022-09-05

Premjerė Ingrida Šimonytė teigia, kad augančioms energijos kainoms kompensuoti kitų metų valstybės biudžete reikės numatyti daugiau nei milijardą eurų. Kompensacines priemones I. Šimonytė aptarė ir su prezidentu Gitanu Nausėda, tačiau jų nedetalizavo. Opozicinės socialdemokratų partijos lyderė Vilija Blinkevičiūtė kritikuoja valdančiuosius, kad jie iki šiol neturi aiškaus plano. Šalies verslai sako, kad už elektrą jau moka milijonus per mėnesį, dėl išaugusių sąskaitų tenka atleisti darbuotojus.

 

Skaitykite daugiau

 
 
Pailginti posėlio sėjimo ir išlaikymo terminai

2022-08-24

Rugpjūčio 18 d. žemės ūkio ministro įsakymu pakeistos Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklės, kuriose pailginami posėlio sėjimo ir išlaikymo terminai.   Posėlis, sėjant sėklų mišinį, susidedantį bent iš dviejų rūšių augalų, turi būti sėjamas po ankstyvųjų bulvių, ankstyvųjų daržovių, javų arba rapsų derliaus nuėmimo nuo liepos 1 d. iki rugsėjo 1 d. (anksčiau iki rugpjūčio 15 d.).

O nuo einamųjų metų rugsėjo 1 d. iki spalio 27 d. posėlis turi būti sudygęs ir matomas lauke po pagrindinės rūšies augalų derliaus nuėmimo (anksčiau iki spalio 15d.).

Primename, jog posėlį galima išlaikyti trumpiau nei iki spalio 27 d., jei jis nepertraukiamai išlaikomas dirvoje bent 8 savaites, o pareiškėjas, pasėjęs posėlį, ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas el. paštu poselis@nma.lt arba telefonu nemokama programėle „NMA agro“ informuoja Nacionalinę mokėjimo agentūrą apie sėją, nurodydamas valdos numerį, kontrolinio žemės sklypo ir lauko numerius bei tikslią sėjos datą, nuo kurios bus skaičiuojamas posėlio išlaikymo dirvoje terminas.

 
 

2022-08-15


Žolynai ryškiausi vėl padabins kasas,
Derlius subrandintas kvies gamint vaišes.
Nuotaika puikiausia dieną telydės,
Žolinės bus kupinos grožio ir širdies.
Su gražia švente. 

Prabėgo metai, Telšių rajono ūkininkų sąjunga organizuoja konkursą „Metų ūkis 2022“.
Konkurse bus išrinkti geriausi ūkiai, padarę didžiausią pažangą per pastaruosius metus. Laimėtojais taps tik trys ūkiai, rajoninės vertinimo komisijos sprendimu surinkę daugiausiai balų.
Kviečiame rajono ūkininkus, įregistravusius ūkininko ūkį ir aktyviai ūkininkaujančius, dalyvauti konkurse.
Konkurso nugalėtojų laukia apdovanojimai ir pagerbimas respublikiniame renginyje.
Norinčiuosius dalyvauti konkurse kviečiame iki š. m. rugpjūčio 21 d. kreiptis į Telšių rajono ūkininkų sąjungą 861253794 arba 
Dalyvius konkursui galite siūlyti: anonimine anketa
 

 
 
Rugpjūčio 17 d. – transliacija investuojantiems į žemės ūkio valdas

2022-08-15


Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) tęsia transliacijų apie paramą žemės ūkiui ir kaimo plėtrai ciklą. Trečiadienį rugpjūčio 17 d., 14 val. kviečiame stebėti transliaciją, skirtą paramai investicijoms į žemės ūkio valdas.
 
„Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ yra viena iš populiariausių Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos priemonių. Atsižvelgdama į šios paramos aktualumą, NMA organizuoja dar vieną tiesioginę transliaciją, skirtą 2022 m. trečiajam paraiškų rinkimo etapui pristatyti.
 
Transliaciją bus galima stebėti internetu 
 
 

 
 
Ūkininkų sėja prie melioracijos griovių kitąmet dar nebus ribojama

2022-08-14


Žemės ūkio ministerija metams atideda reikalavimą palikti ne mažesnes kaip 3 metrų pločio palaukes šalia ūkininkų laukuose esančių melioracijos griovių. Šį reikalavimą numatoma taikyti pasėlius deklaruojant 2024 metais.
 
Reikalavimą nuspręsta atidėti atsižvelgiant į šių metų rudeninės sėjos iššūkius, vis dar vykstantį Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023 – 2027 m. strateginio plano derinimą su Europos Komisija ir Komisijos numatytas išimtis šalims narėms kitąmet netaikyti dalies bioįvairovės išsaugojimo geros aplinkos agrarinės būklės (GAAB) reikalavimų.
 
Teikdami šių metų pasėlių deklaracijas, ūkininkai patvirtino ir susipažino su reikalavimu palikti ne mažesnes kaip 3 metrų juostas prie melioracijos griovių. Tačiau šis reikalavimas dar nebus taikomas deklaruojant pasėlius 2023 metais.
 
Skaitykite daugiau

 
 
Valdininkų įkaitai

2022-08-02

 

Deklaruodami šių metų pasėlius ūkininkai pakliuvo į pinkles: iš jų priverstinai buvo išgautas įsipareigojimas kitąmet prie melioracijos statinių-griovių palikti 3 m pločio juostas. Neuždėję varnelės ties šiuo punktu, ūkininkai negalėjo pateikti deklaracijų. Didžioji dauguma ūkininkų, kurie deklaracijų neskaitė arba jas deklaravo ne patys, sužinoję šias naujienas pakraupo. O tie, kurie atidžiai išanalizavo deklaracijas ir išdrįso skambinti Žemės ūkio ministerijai (ŽŪM) ir kitoms institucijoms, nieko nepešė. LR specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatyme teigiama, kad nuo melioracijos griovio privaloma palikti tik 1 m apsauginę juostą. Taigi, jokio teisinio pagrindo įpareigoti ūkininkus palikti platesnes juostas nuo griovių nėra. Todėl įdomu, kokiu būdu toks reikalavimas pateko į deklaravimo paraiškas. Kas, kada ir kodėl jį prastūmė?

Skaitykite daugiau

 
 
Vėjo ir saulės galios įstatymai nebevaržys

2022-07-20

Nuo šiol saulės elektrinę galima įrengti ir žemės ūkio paskirties žemėje, neatlikus poveikio aplinkai vertinimo, o vėjo jėgainę – per keturis jos stiebų aukščius nuo gyvenamųjų namų. Seimo priimtas Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pataisas Prezidentas pasirašė liepos pradžioje. Kaip nurodoma BNS pranešime, pataisos turėtų sumažinti biurokratinius trikdžius vėjo ir saulės elektrinių projektams vystyti. Pagal įstatymo pataisas, poveikio aplinkai vertinimo procedūra bus reikalinga tik statant tris ar daugiau vėjo elektrinių, kurių vienos aukštis sieks bent 50 m, taip pat jas rengiant mažesniu nei vieno kilometro atstumu nuo saugomų teritorijų.

Skaitykite daugiau: 

 
 
Apdovanojimų šventėje pagerbti ir Telšių rajono žemdirbiai

2022-07-19

 

Liepos 8-ąją Plungėje vyko Lietuvos ūkininkų sąjungos organizuoto konkurso „Metų ūkis 2021“ apdovanojimų šventė. Tarp ūkininkų iš 28 savivaldybių pagerbti ir telšiškiai žemdirbiai, praėjusiais metais pasiekę geriausių rezultatų.

Telšių rajono savivaldybėje geriausi 2021 metų ūkininkai buvo pagerbti dar praėjusių metų rugsėjį. Dėl pandeminės situacijos tradiciškai metų pabaigoje vykdavęs respublikinis ūkininkų pagerbimo renginys pernai neįvyko – šventė atidėta vasarai.

Lietuvos ūkininkų sąjungos organizuotas konkursas vyko jau 28-ąjį kartą. Iš viso konkurse dalyvavo 276 ūkiai, o 84 geriausieji iš 28 savivaldybių apdovanoti.

 

Skaitykite daugiau

 
 
Riziką patirti nuostolių mažina įvairiais būdais

2022-07-16


Dešimtmetį Tryškių seniūnijoje, Telšių rajone, savarankiškai ūkininkaujantys Rasa ir Andrius Akučkai šiemet pirmą kartą pusę hektaro skyrė burokėliams. Pasak Andriaus, kol kas tai tik bandymas, tačiau neabejoja, kad auginant daugiau įvairių augalų mažinama rizika ir stabilizuojamos pajamos. Andrius specializuojasi grūdininkystėje, o burokėlių auginimas – Rasos sritis. Deklaravusi žemės plotą (kaip smulkioji ūkininkė) ji parengė projektą paramai gauti ir daržininkystei reikalingai technikai įsigyti. Nors technikos dar neturi, tačiau jau pasėjo burokėlius. „Pirmiausia, norime pažiūrėti, ar mūsų žemės tinka jiems augti, o tada ieškosime, kur ir kaip burokėlius realizuoti. O perspektyvą matome, nes dabar parduotuvėje burokėlių kaina gana didelė.

Skaitykite daugiau: 

 
 
<<  ankstesnis  1   2   3   4   5   6   7   10  sekantis  >>