į pradžią
 
 
 
 
 
Investuoji – rizikuoji

2022-010-13

Pirmadienį, spalio 10 d., Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje vyko Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (LPGA) ir Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) pasitarimas. Be žemdirbių, renginyje dalyvavo Seimo Kaimo reikalų komiteto ir Ekonomikos komiteto vadovai Viktoras Pranckietis ir Kazys Starkevičius, premjerės patarėjas Ignas Jankauskas, Energetikos (EM) ir Aplinkos (AM) ministerijų atstovai Donata Gipiškienė ir Danas Augutis, Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentas Danas Arlauskas. Pasigesta tik organizatorių kviesto žemės ūkio viceministro Egidijaus Giedraičio. Pranešė, kad labai užsiėmęs. Pasitarimui vadovavo LPGA prezidentas Jonas Vilionis.

 

Skatykite plačiau

 
 
Aplinkos ministerijos kritika: plane pasigenda didesnio indėlio į aplinkosaugą

2022-09-27

Aplinkos ministerija (AM) kritikuoja Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginį planą ir teigia pritarianti ne visiems ten numatytiems sprendimams. Probleminiais taškais įvardijami: pievų atkūrimas, juodasis pūdymas, sprendimas kitąmet taikyti išimtį dėl sėjomainos. AM teigimu, Lietuvos aplinkos būklė nuolat blogėja – nyksta natūralios buveinės (ypač pievų), didėja vandenų tarša, mažėja kraštovaizdžio elementų skaičius ir jų užimamas plotas, didėja erozijos paveikto dirvožemio plotai, mažėja biologinė įvairovė.

Skaitykite daugiau:

 
 
Susitikimas su ŽŪM ministru K.Navicku Telšiuose spalio 14 d.

2022-09-22


Kviečiame  ūkininkus dalyvauti spalio 14 d. 10 val.  konferencijoje "Naujas KPP laikotarpis ir jo įgyvendinimo iššūkiai", kuri vyks Telšių vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminarijoje 5 aukšte, adresu Katedros aikštė 6, Telšiai. 
Konferencijoje dalyvaus žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas. 

Diskutuosime aktualiais ūkininkams klausimais: ekoschemos, parama naujuoju laikotarpiu, problemos, saulės elektrinės, ekologija ir daug daug kitų...
Raginame aktyviai dalyvauti, užduoti klausimus jau iš anksto juos siunčiant sąjungai el paštu telsetrus@gmail.com
Prašome užsiregistruoti, kad nebūtų svečių daugiau nei ūkininkų. 

 

 
 
Diena, kai ministerijoje pirmuoju smuiku griežė žemdirbiai

2022-09-13

 

Penktadienį Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) apsaugos poste nebuvo prašoma pasirašyti žurnale nurodant lankymosi priežastį ir tikslą. Įėjimas buvo laisvas – čia buvo surengtas išplėstinis Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) ir Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) prezidiumų bendras posėdis. Darbotvarkėje – visą žemės ūkio bendruomenę jaudinantys klausimai: dėl Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT), dėl Lietuvos žemės ūkio kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano ir dėl energetinės krizės – kokios Vyriausybės pagalbos gali tikėtis žemdirbiai.

 

Skaitykite daugiau

 
 
RENKAMI GERIAUSI TELŠIŲ RAJONO METŲ ŪKIAI IR ŪKININKAI

2022-09-07

Siekiant išrinkti geriausius Telšių rajono metų ūkius ir paskatinti kitus ūkininkus imtis pažangaus ūkininkavimo, siekti efektyvumo bei ekologinės pusiausvyros, šiemet jau  28 kartą Telšių rajono ūkininkų sąjunga organizuoja konkursą – „Metų ūkis“. Kartu su Telšių rajono ūkininkų sąjungos pirmininke Zita Dargiene, kredito unijos „Germanto lobis“ valdybos pirmininku Vytautu Barsteiga, Žemės ūkio konsultavimo tarnybos Telšių rajono biuro vadove Rima Skiotiene ir Savivaldybės administracijos Kaimo plėtros skyriaus vedėja Vilma Lukoševičiene esame įpareigoti aplankyti ir įvertinti konkurse dalyvaujančius rajono ūkius, kurių šiemet – 10.

 

Konkursas rajone organizuojamas dviem etapais: pirmiausia pagal vertinimo kriterijus seniūnijose išrenkami geriausi ūkiai, padarę didžiausią pažangą per pastaruosius metus, sudaromi aplankytų ūkių sąrašai, po to iš jų išaiškinami geriausi rajono ūkiai. Laimėtojais skelbiami trys ūkiai, rajoninių vertinimo komisijų sprendimu surinkę daugiausiai balų.

 

Skaitykite daugiau

 
 
„Rokiškio sūriui“ jau kirto sąskaitų augimas: turime taupyti, dėl to teko atsisveikinti su darbuotojais

2022-09-05

Premjerė Ingrida Šimonytė teigia, kad augančioms energijos kainoms kompensuoti kitų metų valstybės biudžete reikės numatyti daugiau nei milijardą eurų. Kompensacines priemones I. Šimonytė aptarė ir su prezidentu Gitanu Nausėda, tačiau jų nedetalizavo. Opozicinės socialdemokratų partijos lyderė Vilija Blinkevičiūtė kritikuoja valdančiuosius, kad jie iki šiol neturi aiškaus plano. Šalies verslai sako, kad už elektrą jau moka milijonus per mėnesį, dėl išaugusių sąskaitų tenka atleisti darbuotojus.

 

Skaitykite daugiau

 
 
Pailginti posėlio sėjimo ir išlaikymo terminai

2022-08-24

Rugpjūčio 18 d. žemės ūkio ministro įsakymu pakeistos Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklės, kuriose pailginami posėlio sėjimo ir išlaikymo terminai.   Posėlis, sėjant sėklų mišinį, susidedantį bent iš dviejų rūšių augalų, turi būti sėjamas po ankstyvųjų bulvių, ankstyvųjų daržovių, javų arba rapsų derliaus nuėmimo nuo liepos 1 d. iki rugsėjo 1 d. (anksčiau iki rugpjūčio 15 d.).

O nuo einamųjų metų rugsėjo 1 d. iki spalio 27 d. posėlis turi būti sudygęs ir matomas lauke po pagrindinės rūšies augalų derliaus nuėmimo (anksčiau iki spalio 15d.).

Primename, jog posėlį galima išlaikyti trumpiau nei iki spalio 27 d., jei jis nepertraukiamai išlaikomas dirvoje bent 8 savaites, o pareiškėjas, pasėjęs posėlį, ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas el. paštu poselis@nma.lt arba telefonu nemokama programėle „NMA agro“ informuoja Nacionalinę mokėjimo agentūrą apie sėją, nurodydamas valdos numerį, kontrolinio žemės sklypo ir lauko numerius bei tikslią sėjos datą, nuo kurios bus skaičiuojamas posėlio išlaikymo dirvoje terminas.

 
 

2022-08-15


Žolynai ryškiausi vėl padabins kasas,
Derlius subrandintas kvies gamint vaišes.
Nuotaika puikiausia dieną telydės,
Žolinės bus kupinos grožio ir širdies.
Su gražia švente. 

Prabėgo metai, Telšių rajono ūkininkų sąjunga organizuoja konkursą „Metų ūkis 2022“.
Konkurse bus išrinkti geriausi ūkiai, padarę didžiausią pažangą per pastaruosius metus. Laimėtojais taps tik trys ūkiai, rajoninės vertinimo komisijos sprendimu surinkę daugiausiai balų.
Kviečiame rajono ūkininkus, įregistravusius ūkininko ūkį ir aktyviai ūkininkaujančius, dalyvauti konkurse.
Konkurso nugalėtojų laukia apdovanojimai ir pagerbimas respublikiniame renginyje.
Norinčiuosius dalyvauti konkurse kviečiame iki š. m. rugpjūčio 21 d. kreiptis į Telšių rajono ūkininkų sąjungą 861253794 arba 
Dalyvius konkursui galite siūlyti: anonimine anketa
 

 
 
Rugpjūčio 17 d. – transliacija investuojantiems į žemės ūkio valdas

2022-08-15


Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) tęsia transliacijų apie paramą žemės ūkiui ir kaimo plėtrai ciklą. Trečiadienį rugpjūčio 17 d., 14 val. kviečiame stebėti transliaciją, skirtą paramai investicijoms į žemės ūkio valdas.
 
„Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ yra viena iš populiariausių Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos priemonių. Atsižvelgdama į šios paramos aktualumą, NMA organizuoja dar vieną tiesioginę transliaciją, skirtą 2022 m. trečiajam paraiškų rinkimo etapui pristatyti.
 
Transliaciją bus galima stebėti internetu 
 
 

 
 
Ūkininkų sėja prie melioracijos griovių kitąmet dar nebus ribojama

2022-08-14


Žemės ūkio ministerija metams atideda reikalavimą palikti ne mažesnes kaip 3 metrų pločio palaukes šalia ūkininkų laukuose esančių melioracijos griovių. Šį reikalavimą numatoma taikyti pasėlius deklaruojant 2024 metais.
 
Reikalavimą nuspręsta atidėti atsižvelgiant į šių metų rudeninės sėjos iššūkius, vis dar vykstantį Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023 – 2027 m. strateginio plano derinimą su Europos Komisija ir Komisijos numatytas išimtis šalims narėms kitąmet netaikyti dalies bioįvairovės išsaugojimo geros aplinkos agrarinės būklės (GAAB) reikalavimų.
 
Teikdami šių metų pasėlių deklaracijas, ūkininkai patvirtino ir susipažino su reikalavimu palikti ne mažesnes kaip 3 metrų juostas prie melioracijos griovių. Tačiau šis reikalavimas dar nebus taikomas deklaruojant pasėlius 2023 metais.
 
Skaitykite daugiau

 
 
Valdininkų įkaitai

2022-08-02

 

Deklaruodami šių metų pasėlius ūkininkai pakliuvo į pinkles: iš jų priverstinai buvo išgautas įsipareigojimas kitąmet prie melioracijos statinių-griovių palikti 3 m pločio juostas. Neuždėję varnelės ties šiuo punktu, ūkininkai negalėjo pateikti deklaracijų. Didžioji dauguma ūkininkų, kurie deklaracijų neskaitė arba jas deklaravo ne patys, sužinoję šias naujienas pakraupo. O tie, kurie atidžiai išanalizavo deklaracijas ir išdrįso skambinti Žemės ūkio ministerijai (ŽŪM) ir kitoms institucijoms, nieko nepešė. LR specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatyme teigiama, kad nuo melioracijos griovio privaloma palikti tik 1 m apsauginę juostą. Taigi, jokio teisinio pagrindo įpareigoti ūkininkus palikti platesnes juostas nuo griovių nėra. Todėl įdomu, kokiu būdu toks reikalavimas pateko į deklaravimo paraiškas. Kas, kada ir kodėl jį prastūmė?

Skaitykite daugiau

 
 
Vėjo ir saulės galios įstatymai nebevaržys

2022-07-20

Nuo šiol saulės elektrinę galima įrengti ir žemės ūkio paskirties žemėje, neatlikus poveikio aplinkai vertinimo, o vėjo jėgainę – per keturis jos stiebų aukščius nuo gyvenamųjų namų. Seimo priimtas Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pataisas Prezidentas pasirašė liepos pradžioje. Kaip nurodoma BNS pranešime, pataisos turėtų sumažinti biurokratinius trikdžius vėjo ir saulės elektrinių projektams vystyti. Pagal įstatymo pataisas, poveikio aplinkai vertinimo procedūra bus reikalinga tik statant tris ar daugiau vėjo elektrinių, kurių vienos aukštis sieks bent 50 m, taip pat jas rengiant mažesniu nei vieno kilometro atstumu nuo saugomų teritorijų.

Skaitykite daugiau: 

 
 
Apdovanojimų šventėje pagerbti ir Telšių rajono žemdirbiai

2022-07-19

 

Liepos 8-ąją Plungėje vyko Lietuvos ūkininkų sąjungos organizuoto konkurso „Metų ūkis 2021“ apdovanojimų šventė. Tarp ūkininkų iš 28 savivaldybių pagerbti ir telšiškiai žemdirbiai, praėjusiais metais pasiekę geriausių rezultatų.

Telšių rajono savivaldybėje geriausi 2021 metų ūkininkai buvo pagerbti dar praėjusių metų rugsėjį. Dėl pandeminės situacijos tradiciškai metų pabaigoje vykdavęs respublikinis ūkininkų pagerbimo renginys pernai neįvyko – šventė atidėta vasarai.

Lietuvos ūkininkų sąjungos organizuotas konkursas vyko jau 28-ąjį kartą. Iš viso konkurse dalyvavo 276 ūkiai, o 84 geriausieji iš 28 savivaldybių apdovanoti.

 

Skaitykite daugiau

 
 
Riziką patirti nuostolių mažina įvairiais būdais

2022-07-16


Dešimtmetį Tryškių seniūnijoje, Telšių rajone, savarankiškai ūkininkaujantys Rasa ir Andrius Akučkai šiemet pirmą kartą pusę hektaro skyrė burokėliams. Pasak Andriaus, kol kas tai tik bandymas, tačiau neabejoja, kad auginant daugiau įvairių augalų mažinama rizika ir stabilizuojamos pajamos. Andrius specializuojasi grūdininkystėje, o burokėlių auginimas – Rasos sritis. Deklaravusi žemės plotą (kaip smulkioji ūkininkė) ji parengė projektą paramai gauti ir daržininkystei reikalingai technikai įsigyti. Nors technikos dar neturi, tačiau jau pasėjo burokėlius. „Pirmiausia, norime pažiūrėti, ar mūsų žemės tinka jiems augti, o tada ieškosime, kur ir kaip burokėlius realizuoti. O perspektyvą matome, nes dabar parduotuvėje burokėlių kaina gana didelė.

Skaitykite daugiau: 

 
 
Reikalavimai ekstensyviai tvarkantiems pievas visiems vienodi, bet išmokos didesnės tik pradėjusiems dalyvauti programoje

2022-07-13

Šių metų gegužės 12 dieną įsigaliojo pakeistos Agrarinės aplinkosaugos įgyvendinimo taisyklės. Viename iš taisyklių punktų numatyta, kad nuo šių metų pradėjusiems dalyvauti programoje „Ekstensyvus pievų tvarkymas ganant gyvulius“ bus mokama po 192 eurus už hektarą deklaruotų plotų. Tačiau nenumatyta, kokią išmoką gaus tęsiantieji įsipareigojimus – 101 eurą, kaip anksčiau, ar apskritai jokios.

Pasak Telšių rajono ūkininkų sąjungos pirmininkės Zitos Dargienės, jei reikalavimai vienodi, kodėl išmokos – skirtingos?

“Netyčia praleido ar iš viso nemokės?  Be to, nebeliko galimybės deklaruoti EPT kodu lauko, kuris yra ariamos žemės sluoksnyje ir gali būti deklaruojamas kaip GPŽ. Tas pats galioja ir laukams, kuriems įsipareigojimai dar nesibaigė.

 

Skaitykite daugiau

 
 
Pagerbti „Metų ūkio 2021“ laimėtojai

2022-07-09

Plungės kultūros centre pagerbti ir apdovanoti konkurso „Metų ūkis 2021“ laimėtojai. Geriausi ūkiai rinkti 28 savivaldybėse, konkurse dalyvavo 276, o laimėtojais tapo 84 gyvybingi, tvarūs, pažangūs, perspektyvūs ir puikiai besitvarkantys įvairių dydžių ūkiai. Tarp pirmos vietos laimėtojų vidutinis ūkio dydis yra 252 ha, tačiau yra dirbančiųjų ir 32–55 ha, ir plušančiųjų per 700 ha plotuose, tarp antros – 231 ha, trečios – 155 hektarų.  Be abejonės, didžiausi plotai priklauso augalininkystės krypties ūkiams.

 

Didžiausią ūkį tarp trečios vietos laimėtojų valdo Telšių r. ūkininkaujanti Tulčių šeima. Ūkio įkūrėjas Raimondas Tulčius ūkininkauja nuo 2007 metų, sūnus Vaidotas – nuo 2015 m., o sūnus Gediminas – nuo 2020 metų. Tulčiai dirba 550 ha žemės, iš kurių 200 ha yra nuosava. Tulčių ūkyje laikomi 465 galvijai, tarp kurių 165 melžiamos karvės. Ūkininkai kasmet 200 ha skiria pievoms ir ganykloms, apie 50 ha sėja rapsų, 150 ha – žieminių javų, 70 ha – vasarinių javų, 70 ha – kukurūzų.

Skaitykite daugiau: 

 
 
Pabrangę degalai, saulė ir lietūs klibina sofos ūkininkų minkštasuolius

2022-06-28

Šiemet gausiai užderėjus žolynams ir drastiškai pabrangus degalams, kilpa ant sofos ūkininkų kaklo ėmė stipriai veržtis. Visose žemdirbių, kaimo bendruomenių internetinėse svetainėse ir socialiniuose tinkluose gausu siūlymų už dyką nusišienauti pievas ir pasiimti jose užderėjusią žolę.

 

Skaitykite daugiau

 
 

2022-06-23
Visus Jonus, Janinas, sveikiname! O kaip gi Jonai be Rasų? taigi ir visoms Raselėms smagių akimirkų...
Visus varduvininkus su vardinėm!!!

 
 
Vasaros sąskrydis 2022-07-14

 REGISTRACIJA
Š.m. liepos 14 d. nuo 11:30 val. kviečiame atvykti į Zalensų sodybos slėnį Dubysa (Vilkijos sen., Kauno r.) į nemokamą šventę smagiai praleisti dieną bendraminčių būryje. Renginio metu Jūsų lauks sportinės estafetės, šaudymas iš lankų, pramogos vaikams,  animatoriai, DJ, gardūs užkandžiai ir gėrimai.
Renginio rėmėjai jūsų lauks savo stenduose  su naujienomis ir dovanomis!
Sportinių varžybų dalyviai bus apdovanoti rėmėjų prizais

Burkitės į komandas, dalyvaukite ir laimėkite!


Programa:
Renginio pradžia 11:00 val.;
Registracija nuo 11:30 val.;
Komandų formavimas ir vėliavų piešimas 12:00 val.;
Varžybos ir žaidimai nuo 12:30 val.;
Pietūs 14:00 val.;
Apdovanojimai 16:00 val.

Organizatoriai: Lietuvos galvijų veisėjų asociacija LGVA,  partneriai Telšių rajono ūkininkų sąjunga.

Organizuojame vykimą su autobusu, todėl reikalinga kuo skubesnė registracija, kelių vietų autobusą užsakyti, jei bus poreikis ir du. Kiekvieną šeimos asmenį (ir vaiką) registruokite atskirai, nes autobuse vietos reikės kiekvienam  

 
 
Kaip išlaikyti pieno sektorių „aukso amžiuje“ ir nepapulti Lenkijai į nasrus

2022-06-15

Vieno didžiausio žemės ūkio kooperatyvo „Pienas LT“ valdybos pirmininko teigimu, šis faktas, kad ne tik aplenkėme kaimynines šalis, bet ir Europos pieno gamybos lyderes Vokietiją, Daniją, Nyderlandus, Prancūziją džiugina, tačiau nedelsiant verčia galvoti, kaip išlaikyti esamą situaciją? Ekonominė situacija rinkose nuolat kinta, tad teiginys „visada taip nebus“ tampa neginčitina tiesa. Kokie veiksniai lėmė pieno supirkimo kainų augimą, ko tikėtis ateityje ir ką daryti, siekiant stabilizuoti pieno rinką Lietuvoje, savo įžvalgomis dalinasi Tomas Raudonius.

Kainos koreliacija su eksporto paklausa ir kooperacija

Lyginant su 2018-2020 m. laikotarpiu, pastaruoju metu tarptautinėje pieno produkcijos rinkoje produktų kainos pakilusios. Kadangi Lietuva apie 60 proc. pieno produkcijos eksportuoja, tai neišvengiamai daro įtaką tiek pieno perdirbėjų pajamų augimui, tiek ir žaliavinio pieno kainos augimui. 

 

Skaitykite plačiau

 
 
<<  ankstesnis  1   2   3   4   5   6   10  sekantis  >>