į pradžią
 
 
 
 
 
Reikalavimai deklaruojant pūdymo plotus

2020-07-28


Siekiantiems gauti išmokas už deklaruotus pūdymo plotus pareiškėjams primename svarbius įsipareigojimus. Paminėtina, kad deklaruojantys pūdymų plotus pareiškėjai šiais metais priskiriami rizikingų pareiškėjų kategorijai.
 
Deklaruojant pūdymą, būtina užtikrinti, kad nuo sausio 1 d. iki rugpjūčio 1 d. šiame plote nebūtų vykdoma jokia žemės ūkio gamyba einamųjų metų produkcijai gauti, t. y. juodajame pūdyme nebūtų vykdoma sėja, nebūtų auginamas ar nuimamas derlius, žaliajame pūdyme nebūtų ganomi gyvuliai, šienaujama žolė, išskyrus žaliosios masės susmulkinimą ir įterpimą į dirvą, arba auginami kiti nei žoliniai (deklaruojami klasifikatoriaus III grupėje ir kodais GPŽ, GPA) augalai.
 
Taip pat juodasis pūdymas turi būti periodiškai įdirbamas taip, kad jame nebūtų subrendusių ir žydinčių piktžolių, o žaliajame pūdyme dirvos struktūrai gerinti skirti žoliniai augalai į dirvą turi būti įterpiami ne vėliau kaip iki einamųjų metų rugsėjo 1 d. – prieš įterpiant į dirvą nuimti šių augalų derlių draudžiama.
 

Skaitykite daugiau

 
 
Žemės ūkio ministerija kviečia socialinius partnerius elgtis atsakingiau ir neužsiimti interpretacijomis bei žemdirbių kiršinimu

2020-07-19

Žemės ūkio ministerija kviečia socialinius partnerius elgtis atsakingiau ir neužsiimti interpretacijomis bei žemdirbių kiršinimu

 

Žemės ūkio ministerija aktyviai dirba, kad padėtų Lietuvos pieno sektoriui ir visi pieno gamintojai patirtų kuo mažiau sunkumų bei nuostolių šiais įtemptais metais. Parengti net du paramos projektai. Tuo tarpu Žemės ūkio rūmai skleidžia  žemdirbių bendruomenę kiršinančią realybės neatitinkančią informaciją, pagardintą epitetais „šokiruojantis projektas“, „padaryta klaida“, „ignoruojami maži ūkiai“, „nesitariama su socialiniais partneriais“. 

 

Atkreiptinas dėmesys, kad rengiant paramos schemas visada tariamasi su socialiniais partneriais, jiems pristatoma visa juos dominanti informacija, o ŽŪM gauti pieno gamintojų organizacijų raštai yra įdėmiai išanalizuojami ir jį juos atsižvelgiama.

 

O iš tiesų reali situacija paprasta – paramos schemų yra ne viena dėl to, kad egzistuoja skirtingi ES teisės aktai, reglamentuojantys valstybės pagalbą skirtingomis sąlygomis mažiems, vidutiniams ir dideliems ūkiams.

 

Balandžio mėnesį ŽŪM pradėjo konsultacijas su Europos Komisija ir gegužę pateikė oficialiai derinti dvi paramos schemas pieno sektoriui, nukentėjusiam nuo COVID-19 pandemijos. Pirmoji schema – pieno gamintojų rėmimas mokant valstybės pagalbą už pienines karves, o antroji – valstybės pagalbos suteikimas pieno perdirbimo įmonėms su sąlyga, kad jos pieno gamintojams už superkamą pieną mokės 2017-2019 m. mokėtas vidutines kainas.

 

Pirmajai pagalbos schemai Europos Komisija pritarė birželio 5 d., paraiškos buvo operatyviai surinktos ir jau liepos mėnesio antroje pusėje daugiau kaip 27 tūkst. pieno gamintojų planuojama išmokėti daugiau kaip 18 mln. Eur. Šia parama, kuria kompensuojamos balandžio-gegužės mėnesių pieno gamintojų pajamų netektys, siekiama išsaugoti visą Lietuvos pieno gamybos potencialą.

Tuo tarpu antrąją, sudėtingesnę, paramos schemą Europos Komisija vis dar nagrinėja.

 

Žemės ūkio ministerija, suprasdama karantino pasekmes pieno sektoriui ir norėdama pasiruošti atvejui, jeigu Europos Komisija nepatvirtintų antrosios pagalbos schemos, parengė dar dvi papildomas naujas pagalbos priemones pieno gamintojams už birželio–rugpjūčio mėnesius. Viena jų skirta pieno gamintojams, laikantiems 150 ir daugiau pieninių karvių (už faktiškai ūkyje patirtus nuostolius pardavus pieną), o antroji – pagalba ūkiams, laikantiems iki 149 pieninių karvių.

 

Tai padaryta dėl to, kad ES teisės aktai, reglamentuojantys valstybės pagalbą mažoms, vidutinėms ir didelėms įmonėms (ūkiams) skiriasi. Atsižvelgiant į tai ir ministro įsakymų projektai buvo parengti ir paskelbti ne vienu metu. Pirmajai pagalbos schemai pastabas ir pasiūlymus buvo galima pateikti iki liepos 1 d., o antrasis įsakymo projektas paskelbtas liepos 10 d. ir pastabas jam galima teikti iki liepos 17 d. (imtinai).

 

Su abiem įsakymo projektais galima susipažinti čia:

 

Pirmasis (virš 150 karvių)

https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAP/15b23380b55111ea9a12d0dada3ca61b?positionInSearchResults=22&searchModelUUID=95d2707f-1879-4a54-8749-a6e2cd1769eb

 

Antrasis (iki 149 karvių)

https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAP/5eb903f0c2a411eaae0db016672cba9c

 

Ministerija kviečia Žemės ūkio rūmus kilus klausimams kreiptis ir aiškintis, o ne viešoje erdvėje spekuliuoti klaidinga informacija.  

 
 
Naujovė ūkininkams – speciali kortelė perkantiems degalus

202-07-10

Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) informuoja, kad nuo šiol ūkininkų patogumui bus išduodama Žemės ūkio veiklos subjekto naudotojo kortelė. Ši kortelė galės būti naudojama vietoj VMI išduodamų leidimų, kuriuos reikia pateikti degalinėse, norint įsigyti žemės ūkyje naudoti skirtų gazolių (žymėtų dyzelinių degalų), rašo VMI pranešime spaudai

 

Skaitykite daugiau: 

 
 
VISUOTINIS SUSIRINKIMAS

2020-07-01

Telšių rajono ūkininkų sąjunga (žemiau TRŪS) praneša, kad 2020 m.  rugpjūčio 3 d. 10 val. Telšių miesto centriniame stadione, Birutės g. 34, Telšiai, vyks visuotinis rinkiminis Telšių rajono ūkininkų sąjungos susirinkimas.

SUSIRINKIMO DARBOTVARKĖ:

1. Aktualijos ir diskusijos.
2. Narių priėmimo, šalinimo tvarka.
3. Pirmininko ir  tarybos rinkimai.

Neįvykus pirmajam visuotiniam narių susirinkimui, pakartotinis visuotinis susirinkimas įvyks 2020 m. rugpjūčio 14 d. 10 val. Telšių miesto centriniame stadione, Birutės g. 34, Telšiai.

Dėl papildomos informacijos kreiptis sąjungos el.p. telsetrus@gmail.com arba internetinėje svetainėje www.telsetrus.lt

 
 
Žemės ūkio ministerija skirs stipendijas savo ateitį su žemės ūkiu ketinantiems susieti studentams

2020-07-03

Vyriausybė trečiadienį pritarė Žemės ūkio ministerijos siūlomiems Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo įgyvendinimo pakeitimams, kuriais siekiama į studijų programas, susijusias su veikla žemės ūkio sektoriuose, pritraukti daugiau studentų, mokant jiems 200 Eur siekiančias stipendijas. 

Studijų programos, susijusios su veikla žemės ūkiu, kasmet sutraukia vis mažiau studentų, todėl, anot žemės ūkio ministro Andriaus Palionio, šiems sektoriams ima trūkti specialistų, o po kelerių metų tai gali tapti labai rimta problema. 

Skaitykite plačiau

 
 
AGROBIUROKRATAI UŽSAKO ŪKININKŲ NUOMONES, BET Į JAS NUSISPJAUNA

2020-07-01

Europos Komisija (EK) ir Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija (ŽŪM) dažnai rengia apklausas įvairiais ES žemės ūkio klausimais, pradedant kasdienėmis temomis (kokią žemės ūkio techniką, seną ar naują, naudoja ūkininkai), baigiant strateginiais klausimais apie ES bendrąją žemės ūkio politiką. Briuselis puikiai žinojo griežtai priešišką ūkininkų nuomonę dėl ES žaliojo kurso projekto. Bet anketos su ūkininkų atsakymais nukeliavo į Komisijos šiukšliadėžes. Kam reikalingi tokie demokratijos spektakliai?

Pagal populiarų priedainį

Vietiniai Lietuvos ir iš visų 27 ES šalių į Briuselį penkerius metus kartu dirbti susirinkę biurokratai pasirinko patį lengviausią, pigiausią būdą bendrauti su ES žemdirbiais – užsako anketines apklausas, o paskui didžiuojasi ir giriasi, kad nuolat yra užmezgę glaudžius ryšius su socialiniais partneriais ir visada laiko uždėję pirštą ant žemės ūkio pulso matavimo vietos.  Bet į ūkininkų atsakymus politikai nekreipia dėmesio, elgiasi taip, kaip jiems patogiau. Pagal lietuviškos dainos „Ant kalno mūrai“ priedainį „Močiutės klausau, širdelės labiau“. Kita priedainio versija – „Močiutės klausau, bet savaip darau“.

Paslaptingas iksas

Naujausia ŽŪM apklausa dėl Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 202X–2027 metų strateginio plano (iki šiol buvo vadinamas Lietuvos kaimo plėtros programa (KPP) vyko per patį pandemijos ir karantino įkarštį kovo 18 d.–balandžio 17 d.

Skaitykite plačiau

 
 
Seimas sumažino administracinę naštą registruojant ūkius – nebereikės popierinių dokumentų

2020-06-30

Didinant šių paslaugų elektroninę plėtrą, atsisakyta perteklinio reikalavimo registro duomenų teikėjams kartu su teikiamais dokumentais pateikti ir popierines dokumentų kopijas. Įstatyme įtvirtinta, kad ūkiui įregistruoti Ūkininkų ūkių registre asmuo pateikia šiuos dokumentus: asmens prašymą įregistruoti ūkį; asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą; ūkininku registruojamo asmens žemės nuosavybės ar kitais pagrindais naudojamos žemės valdymo ir naudojimo teisę suteikiančius dokumentus; registruojamo asmens nuosavybės teise turimo ar kitais pagrindais naudojamo žemės sklypo planą arba schemą; dokumentą, patvirtinantį asmens profesinį pasirengimą ūkininkauti.
 

Skaitykite daugiau

 
 
Kam tvoros: ar kad vilkai nepralįstų, ar kad avys neišsilakstytų?

2020-06-23

Ar baigs kada nors visuomeninių organizacijų, atseit, globojančių gamtą, ginančių gyvūnų teises, siekiančių visus Lietuvos miškus paversti rezervatais, veikėjai mokyti, kaip turi ūkininkauti žemdirbiai bei miškininkai, kaip privalo medžioti medžiotojai? Naudodami naivių piliečių, daugiausia miestiečių, mažai ką išmanančių apie gamtoje vykstančius procesus, sentimentalius jausmus gamtai, sutelkdami juos pasirašinėti įvairiose peticijose ir dalyvauti demonstracijose su pakaukimais po Aplinkos ministerijos langais, nevyriausybinių gamtosauginių organizacijų vedliai sugeba daryti spaudimą ministerijoms, Vyriausybei ir netgi Seimui. Ir jiems kol kas sekasi sukelti sumaištį medžioklės procese ir miškininkystėje.

Tvoros: vilkams ar avinams?

Skaitykite plačiau

 
 
KAS IR KAIP GAUS IŠMOKAS UŽ PIENĄ

2020-06-15

Žemės ūkio ministras Andrius Palionis pasirašė paramos pieno gamintojams ir galvijų laikytojams administravimo taisykles, kuriose, nustatyta, kas, kaip ir kada gali gauti valstybės pagalbą.

Pagalbos pieno gamintojams ir galvijų laikytojams mechanizmai, žemės ūkio ministro teigimu, buvo parengti tariantis ir diskutuojant su socialiniais partneriais, jiems turėjo pritarti ir Europos Komisija.

„Žemės ūkio ir maisto sektorius yra svarbus kiekvienam iš mūsų, nes tai ir sukurtos darbo vietos, ir eksporto kuriama pridėtinė vertė,  ir maisto tiekimo grandinė, todėl jo veiklos užtikrinimas, prie kurio prisidės ir ši parama, yra labai svarbus“, – teigia žemės ūkio ministras A. Palionis.

Paraiškas valstybės pagalbai gauti pieno gamintojai ir galvijų laikytojai kviečiami teikti jau nuo birželio 11 d.

Skaitykite daugiau

 
 
Mobilioji programėlė taupo ūkininkų laiką

2020-06-14

Populiarėjančios mobiliosios programėlės „NMA agro“ naudotojų skaičius išaugo iki 6 tūkst. Čia apie savo atliktas veiklas praneša ūkininkai, investicinius projektus įgyvendinantys paramos gavėjai, apie neprižiūrėtus laukus informuoja Lietuvos gyventojai, programėle atsiųstais duomenimis naudojasi kitų priežiūros institucijų atstovai. „NMA agro“ programėlėje ūkininkai jau gali matyti savo 2020 m. deklaruotų laukų augmenijos sodrumo, augalų streso, natūralius bei infraraudonojo spektro duomenis, kurių pagalba gali tikslinti tręšimo ir laistymo planus, tiksliau prognozuoti būsimą derliaus kiekį bei jo kokybę.

Skaitykite daugiau: 


 

 
 
Parama nukentėjusiems ūkininkams – už karvę 77 eurai

2020-06-11

Siekiant mažinti neigiamas koronaviruso pandemijos ir karantino sukeltas pasekmes, pieno gamintojai birželio 11-30 d. kviečiami teikti paraiškas valstybės pagalbai gauti.
Šiai priemonei numatoma skirti 18,5 mln. Eur valstybės biudžeto lėšų. Bendra valstybės pagalbos suma (neatskaičius mokesčių) vienam pieno gamintojui įskaitant ir su šiuo pieno gamintoju susijusius ūkio subjektus), negalės viršyti 100 tūkst. Eur. Planuojama, kad ši pagalba pieno gamintojus pasieks liepos mėnesio antroje pusėje, rašoma pranešime.

Skaitykite daugiau: 

 

 
 
Jaunieji ūkininkai piktinasi nauja Nacionalinės žemės tarnybos tvarka, pagal kurią gauti panaudai valstybinę žemę pradedantiems žemdirbiams sudėtinga.

2020-06-10

„Pagal naują tvarką ūkininkai laišku gauna pasiūlymą nuomotis valstybinę žemę, kuri ribojasi su jo sklypu. Tam jie turi pirmumo teisę. Tarsi viskas logiška jei kalbėsime apie mažus sklypus, kurie įsiterpę į masyvus ir užima iki pusės hektaro. Tačiau yra ir gana daug didelių netgi apleistų sklypų. Anksčiau kurtis pradėję ūkininkai rasdavo tokius plotus, juos nuomodavo ir sutvarkydavo. Dabar tokiems žmonėms galimybė gauti valstybinę žemę dingsta, nes pirmenybę įsigyti panašius plotus turi žmonės, kurių sklypai ribojasi su valstybine žeme“, – piktinasi Vytautas Buivydas, Jaunųjų ūkininkų sąjungos pirmininkas.

Skaitykite 

 

 
 
Galvijų laikytojai, nukentėję nuo karantino, kviečiami teikti paraiškas paramai gauti

2020-06-09

Siekiant mažinti neigiamas koronaviruso pandemijos ir karantino sukeltas pasekmes, galvijų laikytojai, pardavę rinkai galvijus, nuo birželio 11 d. kviečiami teikti paraiškas valstybės pagalbai gauti. Šiai priemonei numatoma skirti 12 mln. Eur valstybės biudžeto lėšų. Bendra valstybės pagalbos suma (neatskaičius mokesčių) vienam galvijų laikytojui (įskaitant ir su šiuo galvijų laikytoju susijusius ūkio subjektus) negalės viršyti 100 tūkst. Eur. 

Parama mokama tik kai ūkininkas parduoda galvijus įmonei, užsiimančiai žemės ūkio produktų perdirbimu, arba perpardavėjui.

 

Plačiau

 
 
Dėl duomenų apie raudonai žymėto dyzelino naudojimą ūkininkų ūkiuose

2020-06-08


Vyriausybė organizuoja darbo grupės dėl Nacionalinio energetikos ir klimato srities plano (NEKS) posėdį. Žemės ūkio ministerija ruošiasi šiam posėdžiui, renka argumentus ir duomenis, todėl kreipėsi į LŪS su klausimu dėl raudonai žymėto dyzelino sunaudojimo ūkininkų ūkiuose kiekio: kiek jis yra aktualus ir kaip plačiai naudojamas.


Prašytume iki trečiadienio, birželio 10 d. pabaigos informuoti  apie situaciją Telšių rajone bent preliminariais duomenimis: ar daug ūkių naudoja, kokie galimi kiekiai viename ūkyje, kokios alternatyvos šio tipo dyzelino naudojimui.


Iš anksto dėkojame už jūsų atsakymus.
nuoroda į anketą: 

 
 
Ministerija: paraiškos paramai pieno gamintojams – kitą savaitę

2020-06-06

Žemės ūkio ministerija jau kitą savaitę žada pradėti priimti nuo koronaviruso krizės nukentėjusių pieno gamintojų paraiškas valstybės paramai, sako Žemės ūkio ministerijos atstovas.

Skaitykite daugiau: 
 

 
 
Smulkiesiems ūkininkams – 12,5 mln. Eur paramos lėšų

2020-06-01 

Paraiškas Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) kviečiami teikti smulkieji šalies ūkininkai.

Skirta 12,5 mln. Eur

Paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklą ,,Parama smulkiesiems ūkiams“ bus renkamos birželio 1–30 d. Šiam paraiškų rinkimo etapui skirta 12,5 mln. Eur Europos Sąjungos ir Lietuvos biudžeto paramos lėšų.
 

Plačiau

 

 
 
Už vilkų padarytą žalą siūlo atlyginti rinkos kaina

2020-06-02

Nesiliaujant pranešimams apie vilkų pjaunamus gyvulius, problemos sprendimo būdų bando -i-škoti Seimo Kaimo reikalų komitetas, siūlęs mokėti ūkininkams adekvačias kompensacijas.Politikus pasiekia daug ūkininkų nusiskundimų dėl laukinių gyvūnų daromos žalos. Vilkai vis dažniau ir drąsiau braunasi į gyvenvietes, ūkius ir ūkininkų kiemus, neseniai buvo aprašytas atvejis Ukmergės rajone, kad vilkas galimai užpuolė ir žmogų.

Skaitykite daugiau: 

 

 
 
Ūkininkams ir žemės ūkio bendrovėms – apie šienainio pakuočių atliekų tvarkymą

2020-05-27
Informuojame, kad naujoje Aplinkos ministerijos tinklapio rubrikoje "Informacija ūkininkams ir žemės ūkio bendrovėms" jau yra paskelbtas šienainio pakuočių atliekas priimančių atliekų tvarkytojų sąrašas , taip kaip buvo žadėta paskutinio Aplinkos ministerijos posėdžio dėl šienainio atliekų tvarkymo metu (posėdyje gegužės 21 d. dalyvavo LŪS pirmininkas J.Talmantas). 


Aplinkos ministerija planuoja, kad rubrikoje taip bus skelbiami paaiškinimai, kaip apskaityti ir tvarkyti žemės ūkio veikloje susidarančias atliekas, atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus ir pan.  
Ministerijos informacinis pranešimas: 

 

 
 
Naujienų apžvalga 2020-05-27

2020-05-27

Ūkininkų sąjungos pirmininkas: išliks tik stambūs robotizuoti ūkiai. Karantino metu politikai ir ekonomistai vėl atidžiai pažvelgė į žemės ūkį, nes ši sritis, kaip ir per praeitą krizę, išliko gana stabili, tačiau atskiros šakos, pavyzdžiui, pienininkystė ir mėsinių galvijų augintojai, patiria sunkumų, nes krito supirkimo kainos. Plačiau

 

Palionis: karantinas paveikė derybas dėl tiesioginių išmokų žemdirbiams. „Faktas, kad karantinas paveikė derybas dėl naujos daugiametės finansinės programos ir to, ko Lietuva siekė, – pilnos konvergencijos, pasiekti ilguoju laikotarpiu vidutinį tiesioginių išmokų lygį – 260 eurų (už hektarą – ELTA). Karantino įtaka tikrai labai jaučiama. Ir net Europos Komisijoje tos temos į antrą planą buvo nuėjusios, visų pirma, iššūkiai dėl kainų kritimo žemės ūkyje suvaldymo. Plačiau

 

 

Lietuvos pieno perdirbimo įmonės aktyviai naudojasi privataus sandėliavimo priemonėmis. Lietuvos pieno pramonės įmonės teikia paraiškas privačiam sviesto, nugriebto pieno miltelių ir sūrių sandėliavimo paramai gauti. Nuo paraiškų pateikimo pradžios – gegužės 7 dienos – jau gauta vienuolika  paraiškų. Iš šių vienuolikos paraiškų septynios – sviesto  privataus sandėliavimui   – 1307  tonos; dvi paraiškos privataus nugriebto pieno miltelių sandėliavimui  – 536 tonos; dvi paraiškos sūrių privataus sandėliavimui  – 819 tonų. Tikimasi, kad šiomis galimybėmis pasinaudos ir daugiau mūsų šalies įmonių. Paskutinė paraiškų pateikimo diena – birželio 30 d. Plačiau

 

 

 
 
Apie reikalavimus sėjant įsėlį

2020-05-26

Pareiškėjai, deklaruojantys daugiau kaip 15 ha ariamosios žemės, mažiausiai 5 proc. jos dalies privalo deklaruoti kaip ekologiniu atžvilgiu svarbią vietovę (EASV). Atkreipiame dėmesį į naujus reikalavimus, kai dirvos gerinimo tikslais EASV užskaitai sėjamas žolinis įsėlis. 1 m2 žolinio įsėlio atitinka 0,3 m2 EASV ploto. Pareiškėjas, siekiantis atitikti EASV reikalavimus, žolinį įsėlį į pagrindinį pasėlį turi įsėti laikotarpiu nuo balandžio 1 d. iki liepos 1 d. Plačiau

 
 
<<  ankstesnis  10  14   15   16   17   18   19   sekantis  >>